Mistrovství Evropy SKIEF 2022

Poslední červencový týden se zástupci naší obce zúčastnili dlouho odkládaného Mistrovství Evropy organizace Shotokan Karate-Do International Federation (SKIF). V Holandském městečku ‘s-Hertogenbosh bojovalo 7 závodníků sportovního klubu KODOKAI společně s dalšími 58 reprezentanty České republiky o titul mistra Evropy v různých kategoriích. V konkurenci 22 států a 680 závodníků získala Česká republika 3 zlaté, 3 stříbrné a 10 bronzových medailí, čímž se zařadila na 10. místo celkového žebříčku. 

Reprezentanti sportovního klubu KODOKAI, který působí v naši obci na základní škole, přispěli do celkové bilance jednou stříbrnou a třemi bronzovými medailemi. Trenér Vít Štencel vybojoval titul vicemistra Evropy v kategorii kumite (volný zápas), Matyáš Konopčík získal dvakrát bronz v kategorii kata (sestava) starších žáků v jednotlivcích a týmech, Tomáš Slabý získal bronz v kategorii kumite týmů dorostenců. Ostatní se v konkurenci evropského karate rovněž dobře zapsali a předvedli vynikající výkony.    

Zeptali jsme se jednotlivých členů výpravy na jejich dojmy z evropského šampionátu:

Matyáš Konopčík (3. místo Kata jednotlivci 12-14 let, 3. místo Kata tým 12-14 let)

“Bylo to super, atmosféra velkých závodů je vždy něco zvláštního. Je bezva potkat závodníky z různých zemí a vidět, jak se připravují u nich. A získat na takovém závodě medaili je pak hrozně fajn pocit. Moc děkuji hlavně trenérům, že nás dostali až sem, a že je to s námi baví, tak jako nás to baví s nimi.”

Tomáš Slabý (3. místo Kumite tým 14-15 let)

“Myslím, že mluvím za všechny když řeknu, že jsme se tam měli vážně skvěle. Na hale i mimo vládla silná pozitivní atmosféra a já osobně jsem si to tam moc užil. Je to poprvé, co jsem se na závody takového rozsahu podíval, a stálo to za to.”

Natálie Kellerová (Kata, Kumite 14-15 let)

“Mistrovství Evropy jsem se zúčastnila poprvé. Jsem ráda, že jsem se mohla porovnat s těmi nejlepšími závodnicemi z Evropy a vyzkoušet si tak velkou zápasovou nervozitu. Bavilo mě pozorovat ostatní závodníky, jejich taktiku a sbírat tak nové zkušenosti. V českém týmu byla skvělá atmosféra a z celého šampionátu mám dobrý pocit a velký zážitek. Velmi jsem si to užila. Moc děkuji svému trenérovi za vše, co mě naučil.”

Natálie Štenclová (Kata 14-15 let)

“Moje dojmy jsou téměř nepopsatelné. Byly vlny kdy jsem byla nervózní a měla jsem strach, avšak to se hned překlopilo v štěstí z výkonu. Ano, možná jsem nic nevyhrála, ale dostat se až do semifinále byl můj osobní úspěch. Díky mistrovství jsem nejen dostala motivaci se dále zlepšovat, ale taky jsem poznala spoustu nových přátel, se kterými jsem si mohla sdělovat své pocity ohledně stresu před a po závodech. Jsem ráda, že jsem měla možnost jet na tuto výpravu a tím se motivovat k dalším osobním úspěchům. Prostě WOW.”

Kristýna Suchyňová (Kata 14-15 let)

“Nadchlo mě, že všichni z reprezentantů společně podporovali ostatní závodníky tak, že pak někteří skoro nemohli mluvit. Organizace za mě nebyla špatná, ale s rozhodčími jsem mnohokrát nesouhlasila. Jsem spokojená jak s výsledky ostatních z naší reprezentace, tak s mým. Sayonara (závěrečnou) párty jsem si opravdu užila. Poznala jsem novou zemi a moc jsem si ji oblíbila.”

Anetta Svánovská (Kata, Kumite 16-17 let) 

“Velkých závodů, jako byly tyto, jsem se účastnila poprvé. Nevím, co jsem čekala, ale bylo to úžasné. Atmosféra na stadionu je těžko popsatelná. Tolik různých národů, co vlastními pokřiky povzbuzovaly své závodníky… Úplně to člověka pohltilo. Ještě úžasnější zážitek byl, když jsem stála na tatami a poslouchala, jak mě nebo tým, naše výprava podporuje. Jediná chybička byla, že Holanďanům zamlčeli existenci monitorů s body a časomírou.😃 Jsem moc ráda, že jsem mohla být součástí této reprezentace. A být jeden z fanoušků pro naše závodníky, trenéry a přátele.”

Vít Štencel (2. místo Kumite Masters 45-49 let) 

“Úžasná atmosféra celého reprezentačního týmu ve mě zanechala nádhernou vzpomínku. S respektem obdivuji výkony všech našich svěřenců, kteří ukázali, že jsou na vysoké technické, fyzické a psychické úrovni. Poděkování patří trenérům, závodníkům a rodičům. Rovněž jsem rád, že ještě mohu svým příkladem motivovat nejen děti, ale také dospělé sportovce. Sportovat a také soutěžit lze téměř v jakémkoliv věku. Vždyť nejstaršímu účastníkovi bylo přes 80 let. Je toho ještě mnoho před námi.”   

Skvělé výsledky nepřichází jen tak náhodou. Za všemi úspěchy je obrovská píle, odříkání a nasazení bez ohledu na pandemii, prázdniny či dovolenou. Všichni závodníci dlouhodobě šplhají na vrchol svého sportovního úspěchu a postupně se prosazují od krajské k republikové až po mezinárodní úroveň.  

Všem účastníkům děkujeme nejen za skvělou reprezentaci České republiky, ale také za reprezentaci sportovního klubu a naši obce. Další výzvou jsou medailové úspěchy na soutěžích olympijské organizace karate a v roce 2024 boj o titul mistra světa SKIF v japonském Tokiu.